بدون دیدگاه

پیپ در فارکس چیست؟ به واحد اندازه گیری نرخ ارز در بازار فارکس پیپ (Pip) گفته می شود که می توان با استفاده از آن تغییرات میان ارزش ارزها را اندازه گیری کرد.

همه معامله گران در فارکس باید با مفاهیم پایه ای این بازار آشنایی داشته باشند و اصطلاحات آن را به طور کامل بشناسند.یکی از مفاهیم پایه ای بازار فارکس که بسیار پرکاربرد است پیپ نام دارد که از پایه ای ترین اصطلاحات نیز به شمار می رود و معامله گران بازار فارکس باید با آن آشنایی داشته باشند.

پیپ در فارکس

کلمه پیپ (Pip) در بازارهای مالی مانند بازار فارکس پرکاربرد است که مخفف عبارت انگلیسی Point In Percentage است و به معنای کوچک ترین واحد نرخ ارز است.معامله گران با استفاده از پیپ در فارکس می توانند میزان تغییرات قیمت در جفت ارزهای موردنظر خود را محاسبه کنند به همین دلیل این مفهوم در بازار فارکس از اهمیت بالایی برخوردار است.

معامله گران فارکس پس از اینکه معاملات خود را در این بازار اندازه گیری می کنند سود و زیان خود را محسابه خواهند کرد.همان طور که می دانید معامله گران فارکس جفت ارزها را در این بازار خرید و فروش می کنند،پیپ در فارکس واحد اندازه گیری نرخ ارزها می باشد.بنابراین معامله گران برای محسابه سود و زیان خود از پیپ در فارکس استفاده خواهند کرد.

به یاد داشته باشید پیپ در فارکس آخرین رقم اعشار بعد از ممیز در نرخ یک ارز می باشد.

به عنوان مثال فرض کنید که قیمت در جفت ارز USD/GBP در ابتدا معادل با 1.1254 بوده است پس از مدتی قیمت آن به 1.1251 تغییر کرده است،از آنجا که رقم آخر اعشار بعد از ممیز این قیمت از 4 به 1 تغییر کرده است.بنابراین نتیجه می گیریم که میزان پیپ در این جفت ارز به مقدار 3 پیپ کاهش یافته است.

البته باید به یاد داشته باشید که موارد استثنا در برخی از جفت ارزها وجود دارد که قیمت آن ها دارای چهار رقم اعشار نیست.به عنوان مثال در جفت ارزهایی که ین ژاپن وجود دارد قیمت با سه رقم بیان می شود بنابراین دومین رقم بعد از ممیز را باید به عنوان نرخ ارز یا پیپ در فارکس  در نظر بگیرید.

اما بسیاری از کارگزاری ها نرخ ارزها را تا 4 رقم اعلام خواهند کرد،بنابراین در ارزهای اصلی بازار فارکس به جز استثناها مانند ین ژاپن 1 رقم صحیح و 4 رقم اعشار وجود دارد که شما باید آخرین رقم اعشار بعد از ممیز را به عنوان پیپ در فارکس در نظر بگیرید.

درواقع اگر معامله گران بخواهند در معاملات میزان سود و زیانی که به دست می آورند را براساس قیمت جفت ارزها محاسبه و بیان کنند کار آنها بسیار دشوار خواهد شد و ممکن است سردرگم شوند بنابراین با استفاده از پیپ در فارکس می توانند کار خود را راحت کنند و با واژه پیپ در فارکس میزان سود و زیان خود را بیان کنند.

اگر معامله گران نتوانند مفاهیم پایه ای فارکس مانند پیپ در فارکس را به درستی درک کنند در معاملات خود با مشکل مواجه خواهند شد و ممکن است زمانی که وارد یک موقعیت معاملاتی می شوند نتوانند به درستی نرخ ارزها را محاسبه کنند و یک معامله سودآور انجام دهند.

همچنین آنها در محاسبه میزان سود و ضرر خود نیز سردرگم خواهند شد و ممکن است در معاملات بعدی خود نیز دچار اشتباه شوند.بنابراین شما نباید در یادگیری اصطلاحات مهم مانند پیپ کوتاهی کنید و آنها را پشت گوش اندازید زیرا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

پیپ در فارکس چیست؟

پیپت چیست؟

همان طور که دانستید به آخرین رقم اعشار بعد از ممیز در قیمت یک نرخ ارز پیپ در فارکس  گفته می شود.برخی کارگزاری نرخ جفت ارز را بیش از 2 یا 4 تا 5 رقم بعد از اعشار اعلام خواهند کرد که باعث دقت بیشتر خواهد شد و به آن پیپت یا پوینت گفته می شود.

پوینت واحدی کوچکتر از پیپ است.به عبارتی هر 10 پوینت با یک پیپ در فارکس برابری می کند.البته پوینت به اندازه واحد پیپ در فارکس  از اهیمت بالایی برخوردار نیست و صرفا برای دقت بیشتر استفاده خواهد شد.معامله گران از واحد پوینت برای محسابه دقیق تر کارمزد بروکرها استفاده خواهند کرد.

همان طور که دانستید موارد استثنا وجود دارد و در جفت ارزهای دارای ین ژاپن نرخ با سه رقم بیان می شود و پیپ در فارکس  باید دو رقم بعد از ممیز در نظر گرفته شود،در پیپت نیز به همین شکل است و استثنا وجود دارد. و ارز ین ژاپن با تعداد ارقام کمتری بیان می شود.

از آنجا که پیپت یک رقم بعد از پیپ در فارکس  است بنابراین در جفت ارزی که ین ژاپن وجود داشته باشد سومین رقم اعشار بعد از ممیز به عنوان پیپت یا پوینت در نظر گرفته می شود.

محاسبه پیپ در فارکس چگونه است؟

معامله گران حرفه ای در فارکس میزان سود و زیان خود را با واحد پیپ محاسبه خواهند کرد و شما هرگز از معامله گران حرفه ای نخواهید شنید که میزان سود و زیان خود را با واحد دلار اندازه گیری کنند،افرادی که سود و زیان خود را با واحد دلار اندازه گیری و بیان می کنند معامله گران مبتدی هستند که به تازگی وارد بازار فارکس شده اند و با واحد پیپ آشنایی ندارند.

بنابراین اگر شما نیز خود را جزو معامله گران حرفه ای بازار فارکس می دانید باید یاد بگیرید میزان سود و زیان خود را با واحد پیپ اندازه گیری و بیان کنید،معامله گران مبتدی نیز باید محاسبه سود و زیان براساس پیپ را یاد بگیرند زیرا اگر فردی در بازار فارکس میزان سود و زیان خود را با واحد دلار بیان کند باعث خنده دیگران خواهد شد.

حتما شما نیز از معامله گران شنیده اید که می گویند به عنوان مثال 50 پیپ سود کرده ام یا 20 پیپ ضرر کرده ام اما هرگز از معامله گران حرفه ای نخواهید شنید که بیان کنند 50 دلار در معامله خود سود کرده ام یا 20 دلار ضرر کرده ام.بنابراین همه معامله گران در بازار فارکس باید نحوه محاسبه سود و زیان خود را براساس پیپت در فارکس یاد بگیرند.

برای اینکه پیپ را محاسبه کنید باید حجم معاملاتی خود را به دست آورید.برای اینکه حجم معاملاتی را به دست آورید باید ابتدا با مفهوم لات در فارکس آشنا شوید.لات نیز یکی از واحدهای اندازه گیری است که در بازار فارکس کاربرد دارد و برای محاسبه پیپ مورد استفاده قرار می گیرد.

پیپ در فارکس چیست؟

سه نوع لات در بازار فارکس وجود دارد که شامل لان استاندارد،مینی لات و میکرولات می شود.

لات استاندارد: یک لات استاندارد به اندازه 100000 دلار واحد یک نرخ ارز است.در این نوع لات یک پیپ به اندازه 10دلار باارزش است و این بدان معناست اگر شما با استفاده از این لات معامله انجام دهید با 1 پیپ سود 10 دلار به دست خواهید آورد.

مینی لات: مینی لات نیز از انواع لات است، مینی لات به اندازه 10000 واحد یک نرخ ارز است.در این نوع لات یک پیپ به اندازه 1 دلار ارزش دارد یعنی اگر شما با استفاده از این لات معامله کنید با یک پیپ سود 1 دلار به دست خواهید آورد.

میکرولات: میکرولات نیز از انواع لات است که کوچکترین واحد اندازه گیری می باشد.هر میکرو لات به اندازه 1000 پیپ باارزش است و هر پیپ به اندازه 10 سنت ارزش دارد.

اکنون که با مفهوم لات آشنا شدید می توانید حجم معاملاتی خود را به دست آورید و پیپ را محاسبه کنید.به عنوان مثال اگر شما از لات استاندارد استفاده کنید همان طور که گفتیم ارزش هر پیپ به اندازه 10 دلار است.اگر شما 10 پیپ سود کنید بدان معناست که 100 دلار سود به دست آورده اید.بنابراین پیپ به شکل زیر محاسبه خواهد شد.

(میزان پیپ*ارزش پیپ در هر لات=میزان سود و ضرر براساس پیپ)

همان طور که دانستید محاسبه سود و زیان براساس پیپ کاری دشوار نمی باشد.فقط کافی است شما میزان پیپ را در ارزش پیپ در هر لات محاسبه کنید تا سود و زیان شما براساس پیپ به دست آید.

در محاسبه سود و ضرر براساس پیپ باید به یک نکته دقت داشته باشید.در تمام جفت ارزها به جز ارز ژاپن که ین است باید لات را در 10000 تقسیم کنید.اما اگر اگر جفت ارز شما براساس ین ژاپن باشد باید لات را بر 100 تقسیم کنید تا ارزش هر پیپ را به دست آورید.

کپی پیپ در فارکس چیست؟

برخی از معامله در بازار فارکس حرفه ای هستند و چندین سابقه فعالیت در این بازار را دارند،طبیعتا این افراد مهارت لازم را در انجام معاملات خود به دست آورده اند و می توانند معاملات سودآور انجام دهند.اما برخی افراد به تازگی وارد بازار فارکس شده اند و نمی توانند در این بازار معاملات سودآور انجام دهند زیرا هنوز مهارت لازم را به دست نیاورده اند.

معامله گران مبتدی در بازار فارکس می توانند رویکرد معامله گران حرفه ای را دنبال کنند و با استفاده از تحلیل ها و راهی که آن ها پشت سر گذاشته اند معاملات سودآور انجام دهند به این کار در بازار فارکس کپی تریدینگ گفته می شود.

امروزه بسیاری از کارگزاری ها در بازار فارکس این قابلیت کپی تریدینگ را اضافه کرده اند که معامله گران مبتدی می توانند از آن استفاده کنند،معامله گران با استفاده از کپی تریدینگ می توانند راه و روش معامله گران حرفه ای در بازار فارکس را دنبال کنند و معاملات سودآوری انجام دهند به همین دلیل این یکی از قابلیت های خوب برای معامله گران مبتدی به شمار می رود.

یکی از پلتفرم هایی که در کپی تریدینگ در دسترس معامله گران قرار می گیرد قابلیت کپی پیپ است که معامله گران می توانند با استفاده از آن از تحلیل های فاندامنتال معامله گران حرفه ای استفاده کنند.در این صورت هم معامله گران مبتدی می توانند معاملات سودآور انجام دهند و هم برای معامله گران حرفه ای نوعی سیگنال دهی به شمار می رود که می توانند از طریق آن سود به دست آورند.

جمع بندی    

در این درس از آموزش فارکس تلاش کردیم مفهوم پیپ و پوینت که جزو مفاهیم اصلی بازار فارکس هستند و همه معامله گران باید با آن آشنایی داشته باشند را به شما به ساده ترین روش و با مثال آموزش دهیم.

همانطور که دانستید پیپ و پوینت واحدهای اندازه گیری نرخ ارز در بارازر فارکس هستند و معامله گران برای محاسبه سود و زیان خود باید با آن آشنایی داشته باشند و نحوه محاسبه آن را نیز یاد بگیرند.

معامله گران حرفه ای همیشه میزان سود و زیان خود را براساس پیپ در فارکس محاسبه خواهند کرد و محاسبه سود و زیان با استفاد از واحد دلار کار معامله گران آماتور می باشد که آشنایی کامل با بازار فارکس ندارند.بنابراین اگر جزو معامله گران مبتدی هستید حتما مفهوم پیپ در فارکس و نحوه محاسبه آن را یاد بگیرید.

همچنین شما می توانید برای یادگیری بیشتر از قابلیت کپی تریدینگ و کپی پیپ در فارکس استفاده کنید و از تحلیل های معامله گران حرفه ای بهره ببرید زیرا این کار هم برای ما معاملات سودآور را به دنبال خواهد داشت و هم به معامله گران حرفه ای کمک خواهد کرد.

مفاهیم پیپ و پوینت جزو مفاهیم پایه و بسیار ساده بازار فارکس است بنابراین از یادگیری آنها غافل نشوید زیرا اگر این مفاهیم و اصطلاحات ساده را در بازار فارکس فرا نگیرید در معاملات در آینده با مشکلات معتددی روبرو خواهید شد.

امیدواریم این مقاله از آموزش فارکس برای شما مفید واقع شده باشد و با مفهوم پیپ در فارکس به خوبی آشنا شده باشید.

 

برچسب ها
ارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نام

ورود/ثبت نام

لطفا برای ورود یا ثبت نام،شماره تلفن همراه خودرا وارد کنیددیدگاه ها